Siirry pääsisältöön

Jojo Moyes: Tähtien antaja

Margery ja Alice istuivat kuistin ylimmällä portaalla huitoen kärpäsiä ja katsellen kuuman ilman väreilyä tomuisen tien yllä. Hevoset oli pesty ja päästetty vapaaksi tarhaan, ja molemmat naiset joivat kahvia, oikoivat jäykkiä jäseniään ja yrittivät raapia kasaan energiaa merkitäkseen päivän lainat ja palautukset lainauskirjaan.

Jojo Moyes: Tähtien antaja
Gummerus 2020
alkuteos The Giver of Stars
suomentanut Heli Naski
448 sivua
äänikirjan lukija Mervi Takatalo
kesto 15 h 3 min

Jojo Moyes tekee uudenlaisen aluevaltauksen historiallisella romaanillaan Tähtien antaja, joka perustuu todelliseen ilmiöön: Yhdysvalloissa syntyi 1930-luvulla ratsastavien kirjastonhoitajien ammattikunta, joka vei kirjoja ratsain syrjässä asuvien lukijoiden saataville. 

Ratsastavien kirjastonhoitajien joukko syntyy myös Kentuckyyn. Sinne on vanhalta mantereelta saapunut nuori Alice, joka on lähtenyt matkalle valtameren ylitse hurmaavan amerikkalaismiehen houkuttamana. Tuore avioliitto ei kuitenkaan vastaa odotuksia, eikä sitä myöskään tee pikkukylä Kentuckyssä. Kun kirjasto etsii vapaaehtoisia, tarttuu Alice innolla tilaisuuteen – onhan kirjastotyö mahdollisuus päästä irtautumaan kodin tukalasta ilmapiiristä.

Kirjaston kantava voima on Margery, joka elää epäsovinnaisesti ja viis veisaa ympäröivän yhteisön mielipiteistä. Naisen tausta seuraa tiiviissä yhteisössä mukana, eikä Margeryn anneta unohtaa asemaansa. Alice ja Margery ystävystyvät, ja voimakas ystävätär on Alicelle kullankallis, kun tilanne kotona alkaa entisestään vaikeutua.

Margery, Alice ja muut kirjaston työntekijät Izzy, Beth ja Sophia rikkovat monenlaisia normeja ja ovat oman aikansa edelläkävijöitä. Kun monen kyläläisen mielestä naisen paikka on kotona, nousevat kirjaston naiset ratsaille ja matkaavat yksinään asiakkaidensa luokse. Mukanaan he vievät kirjallisuutta, jonka konservatiivit pelkäävät tuovan mukanaan turmiota. Selvää on, että tilanne kärjistyy lopulta hankalaksi.

Kiertävät kirjastonhoitajat on aiheena kiinnostava ja Moyes rakentaa kiinnostavan kuvan 1930-luvun nurkkakuntaisesta yhteisöstä, jossa moni pelkää maailman muuttumista ja on valmis tekemään paljon pitääkseen maailmanmenon entisellään. Kohtuuttomuus ja kohtuullisuus, moraalinvartijan oma moraalittomuus ja hyväntekijyys asettuvat vastakkain tavalla, joka pitää kiinnostusta yllä.

Loppua kohden romaani vajoaa mielestäni tarpeettoman sentimentaaliseksi. Romantiikkaa ja kliseisyyttä on tarjolla makuuni vähän turhan paljon, ja jossain määrin kokonaisuus tuntuu liian venytetyltä. Parasta Moyesia tämä ei minusta ole, olen enemmän pitänyt kirjailijan aikaisemmista, nykyaikaan sijoittuvista romaaneista. Omassa genressään Tähtien antaja on kuitenkin hyvin rakennettu enkä ihmettele sen saamaa suosiota. 

Tähtien antajasta muualla: Kirjavinkit ja Kirjanmerkkinä lentolippu.

Helmet 2021: 29. Kirjan henkilön elämä muuttuu.

Kommentit

  1. Kiitos kiinnostavasta kirjan esittelystä. Katselin kirjaa kirjakaupassa ennen joulua ja kiinnostuin tästä sisällöstä niin että ostin kirjan joululahjaksi tyttärelleni. Eli sieltä se tulee minullekin lukuun.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos kommentistasi, Anneli. Kiintoisan tarinan saat luettavaksi.

      Poista
  2. En ole tainnut aikaisemmin lukea Jojo Moyesin teoksia, mutta tämä vaikuttaa kiinnostavalta. Kiitos mielenkiintoisesta kirja esittelystä!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos kommentistasi. Minä olen pitänyt enemmän Moyesin nykyaikaan sijoittuvista kirjoista mutta toisaalta moni on tästäkin pitänyt paljon.

      Poista

Lähetä kommentti

Kiitos kommentistasi!

Olen ottanut kommenttien valvonnan käyttöön, joten odotathan rauhassa, että viestisi tulee näkyviin.