Siirry pääsisältöön

Toukokuun luetut ja vähän kesästäkin

Kotikaupunkini katu maalattuine räsymattoineen
voisi kutsua lukijaa tänä kesänä.
Toukokuussa vaivasi väsymys ja bloggaamiseen tuli pieni tauko. En oikein saanut keskeneräisiä kirjoja luettua vaan kärsin jonkinlaisesta lukujumista. Liikaa en halunnut asiasta stressata vaan ajattelin, että ehkä pieni huilaaminen tekisikin hyvää. Niin tekikin: nyt on taas mukavaa lueskella ja suunnitella tulevia lukemisia. Suunnitelmista hetken kuluttua lisää.

Yksi toukokuun lukuelämyksistä oli kirja, jonka sain odottamatta äitienpäivälahjaksi: Joël Dickerin Totuus Harry Quebertintapauksesta osoittautui mainioksi lukuromaaniksi, jonka jännite piti mukavasti otteessaan. Islantilaisen Sjónin Poika nimeltä Kuukivi oli maagisen mystinen. Klassikkorintamalla viehätyin Victor Hugon Kurjista ja kirjabloggareiden kunnioittaessa huhtikuussa menehtyneen Gabriel García Márquezin muistoa luin teoksen Mamá Granden hautajaiset. Ulkomaisista romaaneista myös Jennifer Clementin Varastettujen rukousten vuori jäi mieleen voimakkaasti.

Kotimaisista teoksista vakuutti Venla Hiidensalon Karhunpesä. Tove Janssonin juhlavuotta jatkoin romaanilla Kunniallinen petkuttaja, jonka parissa sain jälleen ihailla Janssonin tapaa kuvailla miljöötä.

Luin toukokuussa yhteensä
3 lastenkirjaa,
8 romaania,
yhden runoteoksen,
yhden näytelmän,
3 tietokirjaa ja
yhden sarjakuvateoksen.

Kesä on aina ollut minulle ihanaa lukuaikaa. Valoisat yöt houkuttelevat lukemaan yömyöhään, jos toki tänä kesänä yölukemisia on pakko rajoittaa aamulla varhain herättävän vauvan takia. Olen tehnyt hieman lukusuunnitelmia kesää ajatellen, vaikka enimmäkseen tarkoitukseni on edetä fiilispohjalta. Seuraavat teokset olen lukupinooni asetellut – kesän päätyttyä voi sitten katsoa, miten suunnitelmieni kävi:

Kesään kuuluvat jotenkin olennaisesti aina dekkarit. Niinpä lukusuunnitelmastani löytyvät Kirjasfäärin arvonnasta voitetut dekkarit Toinen peto (Taavi Soininvaara) ja Luksuselämää (Jens Lapidus). Ne saavat seurakseen Sinisten ympyröiden miehen (Fred Vargas)
Kesän dekkarisuunnitelmia.
Omasta kirjahyllystä löytyvät Anu Holopaisen Ilmestyskirjan täti, Leo Tolstoin Anna Karenina, Laura Honkasalon Sinun lapsesi eivät ole sinun, Leena Laulajaisen runoteos Keinu meren yllä, Mihail Bulgakovin Saatana saapuu Moskovaan ja Anja Snellmanin Pääoma on tarkoitus kesällä avata.
Nimensä takia kesälukemistooni ovat hakeutuneet myös Tove Janssonin teokset Kesäkirja ja Vaarallinen juhannus sekä Siri Hustvedtin Kesä ilman miehiä.

Tällä hetkellä luettavana on ihailemastani Minna Canthista kertova tuore tietoteos ja luettuna on pari kirjaa, joista en ole vielä ehtinyt kirjoittamaan.

Kaiken kaikkiaan näyttää siltä, että tänäkin kesänä hyvää luettavaa riittää – mikä ihana ajatus!



Aurinkoista, suloista, rentouttavaa ja sopivasti lukuaikaa tarjoavaa kesäaikaa toivottelen kaikille!

Kommentit

  1. Mainioita kirjoja kesäisellä lukulistallasi. Sinun lapsesi eivät ole sinun teki aikoinaan ison vaikutuksen, samoin Saatana saapuu Moskovaan. Pääoma ja Kesä ilman miehiä ovat myös olleet hyviä lukukokemuksia. Hyvää lukukesää! :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiva kuulla, että olet noista kirjoista pitänyt - ehkä sitten minäkin. :) Kiitos samoin!

      Poista
  2. Lukulistallasi on mielenkiintoisia ja monipuolisia kirjoja. Vaarallisen juhannuksen aion lainata juhannusta varten kirjastosta sillä verukkeella, ettei omasta hyllystäni löydy mitään juhannusaiheista. Oma Marquez-haastekirjani pitäisi lukea myös tässä kuussa, koska lukeminen on vain jäänyt enkä haluaisi sitä siirtää enää paljon eteenpäin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kaunista ja lukuisaa kesää! :)

      Poista
    2. Odotankin innolla, että saan uppoutua lukemiseen. :) Mukavaa, kun on tullut haalittua lukemistoon myös dekkareita, ne kun tuppaavat helposti jäämään sivuun.
      Kiitos samoin! :)

      Poista
  3. Oi, Anna Karenina ja Saatana saapuu Moskovaan ovat niin hienoja klassikoita. Sopivat varmasti mainiosti myös kesälukemiseksi! Ihanaa kirjakesää :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Anna Karenina vähän hirvittää kokonsa takia, joten on kiva kuulla, että siihen ihastuneita lukijoita on useita. :) Kiitos samoin!

      Poista
  4. Toven Vaarallinen juhannus on tosiaan mitä parhainta kesälukemistoa. Useat ovat myös hullaantuneet Tolstoin Anna Kareninaa, se kuului mm. filosofi G.H. von Wrightin avainromaaneihin. Ihania lukuhetkiä Sinulle & postaa hyvistä dekkareista!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Vaarallinen juhannus on periaatteessa tarinana tuttu, mutta kirjaa en ole aiemmin lukenut. Kivaa tarttua siihen juhannuksen lähestyessä. Toivottavasti eteen osuu hyviä dekkareita, ne kun kuuluvat kesään. :)
      Kiitos, ihania lukuhetkiä myös Sinulle!

      Poista
  5. Fred Vargas on aivan huippu, ja tuo Ympyrä-kirja taitaa olla minulla kotihyllyssäkin. Lukukesäsi vaikuttaa oikein lupaavalta. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiva kuulla, sillä Vargas tarttui kirjastosta mukaani aivan sattumalta. :)

      Poista
  6. Samaa mieltä kuin edelliset. Hienoja kesäkirjoja olet valinnut listallesi.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos, Omppu. Toivotaan, että lukuaikaa löytyy. :)

      Poista
  7. Kesäkirja on yksi ihanimmista! Minäkin aion lukea Vaarallisen juhannuksen, olen lukenut sen viimeksi 1990-luvulla, mutta nyt olisi aika uusintalukea se. Pidin kovasti myös Hustvedtin kirjasta.

    Ihania alkukesän päiviä!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Odotankin innolla oikeaa hetkeä tarttua Kesäkirjaan, sitä on niin moni kehunut. :)
      Kiitos ja aurinkoisia päiviä sinun alkukesääsi!

      Poista
  8. Anna Karenina on hieno teos, ehdottomasti lukemisen arvoinen - suuri sekä kooltaan että sisällöltään :) Mielenkiintoista aikanaan lukea mitä siitä ehkä kirjoittelet!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Anna Karenina on pitkään ollut lukulistallani, mutta en ole saanut siihen tartuttua. Jospa tänä kesänä. :)

      Poista
  9. Anna Karenina on hieno teos, ehdottomasti lukemisen arvoinen - suuri sekä kooltaan että sisällöltään :) Mielenkiintoista aikanaan kuulla, mitä siitä ehkä kirjoittelet!

    VastaaPoista
  10. Ihan kivasti sait toukokuussa luettua pienestä lukuväsymyksestä huolimatta! Minulla on Harry Quebert vieläkin lukematta, mutta luulen että se voisi olla ihan hyvä kesäkirja juonivetoisuutensa (?) ansiosta.

    Kiva kuulla aikanaan, mitä tykkäsit Minna Canth -elämäkerrasta!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. On totta, että edelleen olen ehtinyt lukea paljon. Jos olisin ollut normaalisti töissä, olisi lukusaldo varmasti pienempi.
      Quebert on minusta vallan mainiota kesälukemista, kannattaa kokeilla. :)

      Poista

Lähetä kommentti

Kiitos kommentistasi!

Olen ottanut kommenttien valvonnan käyttöön, joten odotathan rauhassa, että viestisi tulee näkyviin.

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Kristin Hannah: Satakieli

"Vianne sulki silmänsä ja ajatteli: Tule jo kotiin, Antoine . Enempää hän ei sallinut itselleen, vain yhden hiljaisen pyynnön. Miten hän selviytyisi yksin tästä kaikesta – sodasta, kapteeni Beckistä, Isabellesta?" Kristin Hannah: Satakieli WSOY 2019 Alkuteos The Nightingale  2015 Suomentanut Kaisa Kattelus 450 sivua Kristin Hannahin romaani Satakieli  tarkastelee toista maailmansotaa ja saksalaisten osuutta siinä näkökulmasta, joka ei usein tule esille: nyt ollaan Ranskassa, jonka natsit ovat miehittäneet. Keskitysleirit jäävät enimmäkseen taustalle, mutta saksalaisten uhka on läsnä vahvasti. Vianne on nuori perheenäiti, jonka puoliso joutuu sotaan. Vianne huolehtii pariskunnan Sophie-tyttärestä ja yrittää pärjätä säännöstelyn ja pelottavien uutisten keskellä. Elämää saapuu Pariisista sekoittamaan Viannen pikkusisko Isabelle, joka ei halua taipua uhkien ja vallanpidon alle. Nuori nainen liittyy vastarintaliikkeeseen ja on valmis vaarantamaan paljon vastustaaksee...

Taylor Jenkins Reid: Tähtienvälinen

Hänen astuessaan lennonvalvontakeskukseen jokin siellä tuntui silti vetävän häntä puoleensa luita ja ytimiä myöten. Samalta oli tuntunut, kun hän oli katsonut kaukoputkellaan ja nähnyt Jupiterin vyöt ensimmäistä kertaa. Ja kun hän oli taivutellut vanhempansa viemään hänet Kuolemanlaaksoon kolmatta opiskeluvuotta edeltävänä kesänä ja nähnyt kahden ja puolen miljoonan valovuoden päässä siintävän Andromedan galaksin. Yhtä kirkasta taivasta hän ei ollut sen koommin nähnyt. Taylor Jenkins Reid: Tähtienvälinen Gummerus 2025 alkuteos Atmosphere kansi Faceoff Studio, Tim Green suomentanut Jade Haapasalo 412 sivua Muistiini on jäänyt lapsuudestani vahva jälki Challenger-avaruussukkulan tuhosta pian sen taivaalle laukaiseminen jälkeen. Vuosi oli 1986, ja kuten tiedetään, sinä vuonna tapahtui paljon muutakin järisyttävää. Mutta jokin avaruusraketin kohtalossa mietitytti minua pitkään, ja sittemmin olen tullut siihen tulokseen, että avaruus kiehtoo minua kyllä mutta se myös pelottaa äärettömyydess...

Camilla Nissinen: Rihmasto

Muistoni ovat sumuisia. Ne sekoittuvat, muuttavat muotoaan ja sotkeutuvat keskenään. Välillä ne ovat minua lähellä. Ne sykkivät suonissa ja valahtavat äkkiarvaamatta käsiin. Joskus en saa niistä mitään otetta, en tunnista niistä itseäni enkä äitiä, ja aina toisinaan uskon, ettei mikään siitä koskaan tapahtunut, että minä olen vain keksinyt kaiken, täyttänyt tarinan puuttuvat palaset unikuvilla. Camilla Nissinen: Rihmasto Tammi 2025 kansi Tuomo Parikka 344 sivua Almalla on pieni vauva. Puoliso Johannes on läsnä ja kaiken pitäisi olla periaatteessa hyvin. Mutta uusi rooli, johon ei saa koulutusta , ei tunnukaan heti omalta vaan äitiys on vaikeaa. Turvaverkkoja pienellä perheellä ei juuri ole: Alman äiti on poissa kuvioista ja Ilmari-ukki kärsii pitkälle edenneestä muistisairaudesta. Samaan aikaan äitiys saa Alman pohtimaan menneisyyttään ja vaikeaa lapsuuttaan, johon jonkinlaista vakautta toi Ilmari. Vuosikymmeniä aiemmin Ilmari on jättänyt taakseen sotatantereet ja väkivaltaisen isän. H...