Siirry pääsisältöön

Blogistanian Finlandia 2022 – äänestystulokset ovat täällä!

 


Kirjabloggaajat, -grammaajat ja -tubettajat äänestivät jälleen parhaista lukukokemuksistaan. Vuoden 2022 kirjaparhaimmistoa äänestettiin viime viikolla: Blogistanian Finlandia -kategoriassa ääniä antoi 45 äänestäjää ja mainituksi tuli 60 eri teosta.

Varsin tiukassa kisassa voittajaksi selviytyi 15 äänellä
Iida Rauman Hävitys – Tapauskertomus (Siltala)

Arvioissa myös Finlandia-palkinnon voittanutta teosta on luonnehdittu seuraavasti:

Hävitys on hurja ja vaikuttava kirja. – Kirjavinkit 

Pökerryttävä, pakahduttava, päihdyttävä, pelottava. Myös kamala, ihon alle työntyvä, uskomaton, hieno, runsas, ällistyttävä ja osuva. – @kalmanoudotkirjat

Hävitys on ykkösluokan kaunokirjallisuutta. Sen rakenne ja kerrontaratkaisu ovat taidokkaat ja kieli hienoa. – Kirsin Book Club

Tommi Kinnusen Pimeät kuut (WSOY) ylsi kakkoseksi vain yhtä pistettä pienemmällä potilla. Siitä on todettu muun muassa näin:

Pimeät kuut on sujuva, koukuttava ja opettavainen romaani, jonka teemoissa yhdistyvät historia ja nykypäivä. – Mustelmiinan mietteitä

Romaani on Kinnusta parhaimmillaan: elävää, tarkkaa kuvausta ja huolella rakennettuja henkilöitä. – @kirjanurkkaus 

11 pisteellä kolmannelle sijalle päätyi Maria Turtschaninoffin Suomaa (Tammi). Blogi- ja Instagram-arvioissa romaanista on todettu seuraavaa:

Tätä kirjaa on helppo suositella monelle: luonnosta nauttivalle, historian ystävälle ja erilaisista ihmiskohtaloista kiinnostuneille. @sivukerrallaan

Maailmankuvan ja ympäristön muutoksissa ajan saatossa on lisäksi jotain erityisen sykähdyttävää: mikä on lähiluonnon ja ihmisen osa, mikä häviää ja muuttuu, mikä kenties säilyy kiertokulussa ja mitä yksi pieni ihminen siinä merkitsee. Nämä asiat Suomaa saa eläviksi. – Tuijata. Kulttuuripohdintoja

Yhdeksän pistettä äänestyksessä saivat Susanna Hastin Ruumis/huoneet (S&S) ja Camilla Nissisen Meitä vastaan rikkoneet (Tammi). Reetta Vuokko-Syrjäsen Syntykeho – eli miten juosta pakoon ilman jalkoja (Osuuskumma) sai kahdeksan pistettä ja seitsemään pisteeseen ylsi peräti kolme romaania: Joel Haahtelan Jaakobin portaat (Otava), Merja Mäen Ennen lintuja (Gummerus) ja Juuli Niemen Mahdottomia oletuksia (WSOY). 

Kärkikymmenikön tuntumaan ylsivät viidellä pisteellä nämä teokset: Johanna Elomaa, Kenelle naakat laulavat (Otava); Anna Englund, Lautapalttoo (Siltala); Leena Parkkinen, Neiti Steinin keittäjätär (Otava); Riikka Pulkkinen, Lumo (Otava); Petra Rautiainen, Meren muisti (Otava); Satu Rämö, Hildur (WSOY); Anna Soudakova, Varjele varjoani (Atena); Eeva Åkerblad, Huolenpitoja (S&S).

Muut äänestyksessä mainitut teokset: Ujuni Ahmed & Elina Hirvonen, Tytöille, jotka ajattelevat olevansa yksin (WSOY); Niklas Ahnberg, Poika joka käveli vetten päällä (Aula & Co); Elina Airio, Metsässä juoksee nainen (Gummerus); Ann-Christin Antell, Puuvillatehtaan perijä (Gummerus); Ann-Luise Bertell, Ikävän jälkeen (Tammi); Karin Erlandsson, Koti (S&S); Marko Hautala, Kuolleiden valssi (Tammi); Kari Hotakainen, Opetuslapsi (Siltala); Olli Jalonen, Stalker-vuodet (Otava); Pekka Juntti, Villikoira (Otava); Maija Kajanto, Korvapuustikesä (WSOY); Maija Kajanto, Taatelitalvi (WSOY); Mikko Kamula, Kalevan pojat (Gummerus); Anne Kovalainen, Ensin palasivat linnut (Karisto); Heikki Kännö, Ihmishämärä (Sammakko); Heli Laaksonen, Luonnos. (Otava); Piia Leino, Aarteidesi aikakirjat (S&S); Anne-Mari Lemmetyinen, Toiveiden ja huokausten talot (Kirjokansi); Laura Lindstedt ja Sinikka Vuola, 101 tapaa tappaa aviomies (Siltala); Ulla-Lena Lundberg, Liekinkantajat (Teos); Laura Lähteenmäki, Sukella silmät auki (WSOY); Tuire Malmstedt, Lumihauta (Aula & Co); Hanna Meretoja, Elotulet (WSOY); Lauri Mäkinen, Lopun alku d-mollissa (Siltala); Juuli Niemi, Mahdottomia oletuksia (WSOY); Veera Nieminen, Kottikärrykaruselli (Tammi); Paula Nivukoski, Kerran valo katoaa (Otava); Aki Ollikainen, Kristuksen toinen tuleminen (Siltala); Soili Pohjalainen, Ihon alla (Atena); Sanni Purhonen, Jos vain muuttuisin toiseksi (WSOY); Kati Rapia, Voimia! Tähtitieteilijän vaimon paluu (Teos); Katri Rauanjoki, Kesämerkit (S&S); Merit Riihonen, Mitä ikinä haluat (Karisto); Seidi Saikkonen, Jälkeen (Kosmos); Terhi Tarkiainen, Emily, eli kuinka sukua jatketaan (Tammi); Tanja Tiekso, Fantasma (S&S); Jenni Toivoniemi, Valtakausi (WSOY); Arttu Tuominen, Häväistyt (WSOY); Ilona Tuominen, Huutoon vastaa kaiku vain (Bazar); Eeva Turunen, Sivistynyt ja miellyttävä ihminen (Siltala); Noora Vallinkoski, Koneen pelko (Atena); Ike Vil, Daimon (Salakirjat), Kaisa Åkerman, Hajusteentekijän tytär (Bazar).

Blogistanian Finlandia -äänestyksessä hylättiin yhteensä viisi ääntä. Pääosin hylkäämisen syynä oli väärä kategoria.


Lämpimät onnittelut kaikille kilpailussa menestyneille ja suurkiitos jokaiselle äänestäjälle! Kuten pisteistä näkyy, jokaisella äänellä on merkitystä.

Muiden kategorioiden tulokset löytyvät seuraavista blogeista:

Kommentit

  1. Kiitokseni vetäjille. Ihana nähdä, miten paljon bloggaajat lukevat kirjoja. Jokaisen makuun löytyy luettavaa. Hävitys on vielä lukematta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos, Mai! Kyllä, tuo äänestettyjen kirjojen luettelo toimii hyvänä vinkkilistana. Osoittaa myös, että kirjasome ei lue eikä myöskään suosi yksimielisesti samoja teoksia.

      Poista
  2. En ole vielä kertaakaan osallistunut tähän äänestykseen, mutta olipa kiinnostavaa nähdä mistä kaikesta toiset olivat pitäneet. Olihan tuossa minunkin lukemiani kirjoja useampi. Ja hyviä sellaisia. En tiedä miten ajattelin taas, etten varmaan ole edes tarpeeksi lukenut uutuuksia. Olisin nähtävästi voinut itsekin äänestää, mutta hyvä näinkin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kannattaa osallistua äänestyksiin, jos yhtään siltä tuntuu! Ihan vapaasti saa äänestää niitä, joista on pitänyt – ei ole mitään sääntöä, että kirjoja pitäisi olla luettuna tietty määrä, jotta saa osallistua.

      Poista
  3. Näitä äänestystuloksia on aina kiva seurata vaikka en olekaan äänestänyt 🙂 Luin vain kaksi v. 2022 julkaistua kirjaa, molemmat niin hyviä että olisin voinut äänestää niitä Globaliassa, mutta äänestys ehti mennä minulta ohi.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Seuraaminenkin on tosiaan kivaa! ja kiva on nähdä, mitä kaikkea listoille päätyykään – saa hyviä lukuvinkkejä.

      Poista

Lähetä kommentti

Kiitos kommentistasi!

Olen ottanut kommenttien valvonnan käyttöön, joten odotathan rauhassa, että viestisi tulee näkyviin.

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Haaste: kirjankansibingo

Haasteeseen osallistuvat saavat käyttää bingokuvaa omissa postauksissaan. Kesän ajalle on varmasti taas luvassa monenmoista haastetta, ja päätin minäkin - ensimmäistä kertaa muuten - kyhätä kokoon lukuhaasteen. Viime kesänä Le Masque Rouge -blogin Emilie emännöi kirjabingoa , ja siitä kehittelin edelleen kirjankansibingon. Bingorivejä täytetään lukemalla kirja, jonka kansikuva vastaa kutakin bingoruutua. Eli jos luetun kirjan kansikuvassa on lapsi, saa ruksata kyseisen lokeron. Bingo muodostuu vaakasuorasta, pystysuorasta tai vinottaisesta, kulmasta kulmaan ulottuvasta rivistä, jossa on viisi lokeroa. Samaa kirjaa ei voi käyttää useampaan lokeroon. Lokeroiden täyttämisessä saa käyttää omaa tulkintaa, kunhan ei vihreää lue punaiseksi. Haaste alkaa huomenna 15.5. ja päättyy 15.8. Elokuun loppuun mennessä toivon jonkinlaista bingokoontia, joka tulisi linkittää tämän postauksen kommentteihin. Bingoajien kesken arvotaan syyskuun alussa jonkinlainen kirjallinen palkinto. Koska tä...

100. postaus ja kirja-arvonta (päättynyt!)

Blogini on vielä lapsen kengissä ja ensi askeleiden tiellä, mutta sadannen postauksen aika tuli yllättävän äkkiä: tässä se nyt on! Ensimmäisen blogitekstini julkaisin 3.11.2013, ja nyt, noin neljän kuukauden iässä, on tämän sadan tekstin merkkipaalun aika. Vauvani on pari viikkoa blogiani vanhempi, ja juuri vauva selittää sitä, miksi olen ehtinyt lukea ja postata niin paljon. Hän on hyvin tyytyväinen ja rauhallinen, eli äidin lukuharrastusta ajatellen (ja toki muutenkin) unelmavauva. Olen ehtinyt viime kuukausina lukea enemmän kuin pitkään aikaan tätä ennen, joten kulunut talvi on ollut hyvin antoisa. Aloitin blogin, koska minua on jo pitkään häirinnyt se, että unohdan niin paljon lukemiani kirjoja. Kysymys ei ole kirjojen huonoudesta vaan onnettomasta muististani, ja ajattelin, että blogin avulla voin palata muistuttamaan mieleeni, mitä kirjoja olen lukenut ja millaisia ajatuksia ne ovat herättäneet. Bloggaaminen on kuitenkin ollut myös paljon muuta kuin lukukokemusten muistiin ki...

Blogistanian Tieto - äänestä täällä!

Logo: Marja-Leena Liipo Blogistanian kirjaäänestykset lähestyvät! Tarkat äänestysohjeet löytyvät täältä . Tänä vuonna tietokirjallisuuteen keskittyvää  Blogistanian Tieto  -kilpailua emännöidään tässä Kirjakaapin kummitus -blogissa. Jos haluat äänestää tietokirjallisuutta, julkaise perjantaina 27.1. kello 10.00 omassa blogissasi postaus, jossa kerrot, mitä kirjoja haluat äänestää. Linkitä postauksesi tämän postauksen kommenttikenttään, josta minä käyn linkatut postaukset lukemassa ja laskemassa äänet yhteen. Muistathan merkitä postaukseesi, montako pistettä kullekin kirjalle annat, jos äänestät useampia kirjoja! Myöhästyneitä listoja ei huomioida, eikä listaa myöskään saa julkaista etukäteen. Listan voi toki ajastaa ilmestymään etukäteen, ja linkin voi tuoda tähän postaukseen kommenttina jo ennen ensi perjantaita. Äänestystulokset julkaistaan emäntäblogeissa lauantaina 28.1. kello 10. Blogistanian muut emäntäblogit löytyvät seuraavista linkeistä: Blogistanian Finlan...